MENU Trasy: Centralna Magistrala Kolejowa (CMK)
 
O trasie Co nowego Galeria Pobierz Autorzy

Centralna Magistrala Kolejowa w rzeczywistości i Open Rails

Rzeczywistość...

Właściwą linią łączącą Warszawę i Kraków jest linia nr 8. Trasa przez Centralną Magistralę Kolejową przeznaczona jest dla szybkich pociągów pasażerskich, takich jak pociągi okspresowe, miedzynarodowe. Trasa od Warszawy Wschodniej do Krakowa Głównego ma 297 km i przejeżdża się nią w ok. 2,5 godziny.
Pociągi jeżdżące między tymi miastami, oprócz CMK, muszą pokonać 35 kilometrów linii nr 1, tzw. "Wiedenki", 30 kilometrów linii nr 64 i dalej kawałek pierwotnej trasy Warszawa - Kraków, czyli wspomnianej linii nr 8.

Centralna Magistrala Kolejowa jest chyba najbardziej rozsławioną w Polsce linią kolejową. Od początku budowana była jako linia dla pociągów dużej prędkości. Z początku wykorzystywana wyłącznie jako linia dla ruchu towarowego, dzisiaj jednie obsługuje głównie pociągi pasażerskie łączące Warszawę ze Śląskiem i Krakowem.
Parametry techniczne umożliwiają jazdę z prędkością do 250 km/h dzięki nowoczesnym rozjazdom z ruchomymi dziobami krzyżownic oraz specjalnej sieci trakcyjnej wraz z podstacjami zasilania.

... i w Open Rails

Pierwotnie trasa została zbudowana do symulatora Microsoft Train Simulator, lecz po powstaniu Open Rails została dostosowana do nowych standardów i jej budowa jest kontynuowana już w nowym środowisku. Zdecydowana większość trasy posiada pełną infrastrukturę i otoczenie, a pozostałe (mniej zabudowane) są w trakcie dodawania tychże. Prace nad poprawieniem błędów, dodaniem otoczenia czy nowych odcinków prowadzone są nieustatnie. Mniej wiecej co pół roku wydawane są kolejne wersje trasy.

Trasa na chwilę obecną obejmuje odcinki linii kolejowych:

- linia nr 4: CMK: Grodzisk Mazowiecki - Zawiercie
- linia nr 1: Warszawa Centralna - Koluszki
- linia nr 64: Starzyny - Kozłów
- linia nr 8: Kozłów - Kraków Główny
- linia nr 17: Łódź Andrzejów - Koluszki
- linia nr 19: Skierniewice - Bełchów
- linia nr 25: Łódź Olechów - Tomaszów Mazowiecki
- linia nr 22: Tomaszów Mazowiecki - Radzice
- linia nr 2: Warszawa Cetralna - Mińsk Mazowiecki
- linia nr 7: Warszawa Wschodnia - Pilawa
- linia nr 13: Mińsk Mazowiecki - Pilawa
- linia nr 8: Warszawa Zachodnia - Warszawa Okęcie
- linia nr 3: Warszawa Zachodnia - Warszawa Gołąbki
- linia nr 19: Warszawa Główna Towarowa - Józefinów,

a także szereg łącznic i mniejszych odcinków linii.


Odtworzona jest duża część Warszawskiego Węzła Kolejowego wraz ze stacjami osobowymi (Warszawa Zachodnia, Centralna i Wschodnia), towarowymi (Warszawa Wschodnia Towarowa) i postojowymi (Warszawa Grochów/Olszynka Grochowska, Warszawa Ochota i Warszawa Szczęśliwice/Wola). W Krakowie dodano stację Kraków Główny Towarowy.

Więcej szczegółów znajduje się w dziale "Co nowego".

 

copyright DeMoN 2019

Szablon by Sliffka